Interwencje
Zaloguj/Wyloguj Napisz do Nas

WhatsApp Image 2019 10 28 at 07.55.46W ostatni weekend ciechanowscy strażacy interweniowali siedmiokrotnie. Poniżej przedstawiamy wybrane zdarzenia.

25 października 2019 r. o godz. 22:05 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Ciechanowie wpłynęła informacja o zdarzeniu drogowym w m. Kałęczyn. Po przybyciu na miejsce zdarzenia KDR z OSP Gąsocin zastał wypadek drogowy dwóch samochodów osobowych: Mercedes ML i Ford FUSION. Osoby podróżujące pojazdami opuściły je o własnych siłach. Nie stwierdzono wycieków płynów eksploatacyjnych. Po rozpoznaniu KDR polecił: zabezpieczyć miejsce zdarzenia, udzielić KPP osobom podróżującym Mercedesem, odłączyć akumulatory w uszkodzonych pojazdach oraz oświetlić teren akcji z najaśnic samochodowych.

Przybyły KDR z JRG Ciechanów po zapoznaniu się z sytuacją podtrzymał decyzję poprzedniego KDR. Przybyły ratownik medyczny z ZRM po zbadaniu uczestników zdarzenia pozostawił ich na miejscu. Przybyły patrol Policji przeprowadził czynności dochodzeniowe. Na czas akcji droga była zamknięta. Uszkodzone pojazdy po przekazaniu na piśmie kierującym zostały zabrane przez lawety. W działaniach trwających 1h 44min udział brały cztery zastępy straży pożarnej.

26 października 2019 r. o godz. 09:25 do Stanowiska Kierowania wpłynęła informacja o zdarzeniu drogowym w m. Grzybowo. Po przybyciu na miejsce zdarzenia KDR zastał wypadek samochodu osobowego marki VW Polo z ciągnikiem rolniczym John Deere z podłączonym rozrzutnikiem obornika. Na skutek zdarzenia ucierpiała jedna osoba – pasażerka samochodu osobowego. Nie doszło do wycieku płynów eksploatacyjnych. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przeprowadzeniu rozpoznania. Odsunięto osoby postronne oraz udzielono pierwszej pomocy poszkodowanej. Pojazd ustabilizowano za pomocą klinów. Kobieta pozostała w pojeździe do czasu przybycia ZRM. Ratownik medyczny po przebadaniu podjął decyzję o jej wydobyciu. Za pomocą kluczy odkręcono i wyciągnięto fotel kierowcy oraz odłączono akumulator. Ranną ostrożnie ewakuowano na desce ortopedycznej i włożono do karetki. Została przetransportowana na SOR w Ciechanowie. Miejsce zdarzenia przekazano na piśmie patrolowi Policji. W akcji trwającej 52 min udział brały cztery zastępy straży pożarnej.

27 października 2019 r. o godz. 18:33 do Stanowiska Kierowania wpłynęła informacja o pożarze w m. Bieńki-Śmietanki. Na miejscu KDR OSP Sońsk zastał pożar ziarna (kukurydzy) w suszarni do zboża. Obiekt zasilany był gazem służącym do wytwarzania wysokiej temperatury połączony z systemem wyciągów elektrycznych, które odprowadzały nagromadzone gazy i pyły. Pożar powstał w środkowej części suszarni do której dostęp był utrudniony. Cała konstrukcja obiektu wykonana była z materiałów stalowych. W momencie przybycia pierwszego zastępu właściciel wyłączył system grzewczy zasilany gazem i wentylatory. Pierwszy KDR polecił zabezpieczyć miejsce zdarzenia, sprawić linię gaśniczą i oświetlić teren przy użyciu masztu przewoźnego. Po przybyciu zastępu PSP i przejęciu dowodzenia KDR z JRG C-nów zmienił zamiar taktyczny, uznając, że podanie wody jako środka gaśniczego będzie nieuzasadnione z uwagi na możliwość sklejania się ziarna, co uniemożliwiłoby swobodny spust z suszarni. Podjął decyzję o wykorzystaniu do gaszenia gaśnic proszkowych i śniegowych będących na wyposażeniu samochodów oraz zorganizowanych przez właściciela. Działania gaśnicze polegały na systematycznym gaszeniu pojawiających się zarzewi ognia z jednoczesnym spustem ziarna na naczepy samochodowe zorganizowane przez właściciela. W celu umożliwienia dostępu do źródła ognia zdemontowano dwa włazy na jednej ze ścian suszarni. Zakręcono również główny zawór gazowy znajdujący się bezpośrednio przy obiekcie. Ratownicy pracowali w aparatach ochrony układu oddechowego i maseczkach przeciwpyłowych. Działania zostały zakończone w momencie całkowitego spuszczenia ziarna z suszarni, co umożliwiło dokładne sprawdzenie obiektu. W działaniach trwających 2h 57min udział brały cztery zastępy straży pożarnej.

 

Opracowanie: mł. kpt. Damian Kołpaczyński

Zdjęcia: KP PSP Ciechanów

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Licznik odwiedzin


355734

Dziś:144
Ten miesiąc:5,196
Poprzedni miesiąc:4,207

STATYSTYKA ZDARZEŃ
Ilość interwencji na dzień:
28-05-2020
Ogółem 451
Pożary 122
Miejscowe zagrożenia 306
Alarmy fałszywe 23

 

Ciechanów