Interwencje
Zaloguj/Wyloguj Napisz do Nas

WhatsApp Image 2020 03 13 at 07.50.3712 marca 2020 r. ciechanowscy strażacy interweniowali aż siedemnaście razy.

Dwanaście z nich to interwencje związane z usuwaniem skutków silnego wiatru, który w dniu wczorajszym mogliśmy odczuć na terenie naszego powiatu. Poniżej przedstawiamy wybrane zdarzenia.

O godz. 8:33 do Stanowiska Kierowania Komendanta powiatowego PSP w Ciechanowie wpłynęła informacja o miejscowym zagrożeniu w Ciechanowie przy ul. Tysiąclecia. Na parkingu wewnętrznym w pobliżu budynku KDR zastał samochód dostawczy Fiat Ducato, który przednim kołem najechał na studzienkę z armaturą gazową zbiornika gazowego gazu propan butan wykorzystywanego do ogrzewania budynku. Zbiornik o pojemności 6000 litrów znajdował pod powierzchnią ziemi. Na skutek najechania uszkodzeniu uległ zawór główny zbiornika. Nastąpił wyciek gazu. KDR wyznaczył I strefę, w której mogło występować zagrożenie wybuchem. Z uwagi na silny wiatr prowadzone pomiary detektorem gazowym nie stanowiły precyzyjnych danych, dlatego pojazdy i pole sprzętowe ulokowano za ścianą budynku. Polecono pracownikom zakładu, aby wszelkie drzwi i okna w budynku od strony wycieku gazu zostały pozamykane. Następnie wyłączono energię elektryczną w całym obiekcie, skuteczność odcięcia prądu potwierdzono detektorem napięcia. Przy pomocy sprzętu pneumatycznego uniesiono pojazd, po czym używając wózka transportowego i przekładek drewnianych przemieszczono auto ze studzienki. Z relacji użytkownika obiektu wynikało, że zbiornik został opróżniony kilka dni wcześniej i wewnątrz znajdują się jedynie znikome ilości gazu. Ustalono, że na dwóch manometrach ciśnienie gazu faktycznie jest bliskie zera. Doraźnie uszczelniono wyciekający gaz przy użyciu kołka drewnianego owiniętego taśmą silikonową, a po dostarczeniu przez właściciela nowego zaworu zamontowano go w miejscu zerwanego całkowicie likwidując wyciek. Na końcu sprawdzono szczelność połączeń – nie stwierdzono wycieku. Po zakończeniu działań PSP na miejsce przybył elektryk zakładowy oraz przedstawiciel firmy specjalizującej się w tego typu instalacjach. W działaniach trwających 1h43min udział brały trzy zastępy straży pożarnej.

O godz. 15:06 do Stanowiska Kierowania Komendanta powiatowego PSP w Ciechanowie wpłynęła informacja o miejscowym zagrożeniu w m. Morawy-Laski. Po przybyciu na miejsce zdarzenia KDR zastał leżący na jednym pasie DK nr 60 złamany konar drzewa, który blokował całkowicie ruch i stwarzał zagrożenie dla poruszających się drogą pojazdów. W trakcie prowadzonych działań na tył pojazdu (Opel Astra), który zatrzymał się na skutek prowadzonych działań straży pożarnej najechał pojazd marki Toyota Corolla. Na skutek zderzenia nikt nie ucierpiał. Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca, usunięciu blokującego drogę konaru i sprawdzeniu uszkodzonych pojazdów. Pojazdy przemieściły się na pobocze drogi by nie blokować ruchu a leżący konar został pocięty i złożony poza jezdnią na poboczu. Na miejscu pozostał patrol Policji, który prowadził swoje czynności. W działaniach trwających 1h6min udział brały trzy zastępy straży pożarnej.

O godz. 16:57 do Stanowiska Kierowania Komendanta powiatowego PSP w Ciechanowie wpłynęła informacja o zerwanym dachu w budynku mieszkalnym w m. Gutków. Po przybyciu na miejsce zdarzenia KDR zastał właściciela domu, który wskazał miejsce skąd wiatr zerwał poszycie z blachy. Dom drewniany, kryty blachą trapezową. Brak osób poszkodowanych. KDR po rozpoznaniu podjął decyzję o zabezpieczeniu dachu przy użyciu plandeki i ponownemu przymocowaniu zerwanej połaci blachy. Blacha nadawała się do ponownego montażu. Dalsze działania na miejscu polegały na rozstawieniu SH - 18 w celu naciągnięcia plandeki na dach oraz przybiciu blachy. Po zabezpieczeniu dachu i usunięciu zagrożenia działania SP zakończono. W działaniach trwających 2h4min udział brały cztery zastępy straży pożarnej.

O godz. 17:38 do Stanowiska Kierowania Komendanta powiatowego PSP w Ciechanowie wpłynęła informacja o uszkodzonym pokryciu dachowym w budynku przy ul. Wodnej w Ciechanowie. Na miejscu KDR zastał częściowo oderwaną blachę obróbki szczytu budynku Urzędu Miasta. Blacha stanowiła część pokrycia dachu i znajdowała się na wysokości ok.12 metrów. Występowało zagrożenie, że oderwana siłą podmuchów wiatru może spaść na chodnik, ewentualne dalszemu zniszczeniu może ulec pokrycie dachu budynku. Działania zastępu SP polegały na zlikwidowaniu zagrożenia poprzez zdemontowanie dwóch arkuszy blachy ze szczytu budynku. Na czas pracy SH30 Policja i Straż Miejska zamknęły częściowo przejazd ul Wodną (1 pas ruchu) oraz całkowicie ul. Kilińskiego. Zdemontowane arkusze blach przekazano przedstawicielowi Urzędu Miasta. Na tym działania zakończono. W działaniach trwających 55min udział brał jeden zastęp straży pożarnej.

O godz. 19:59 do Stanowiska Kierowania Komendanta powiatowego PSP w Ciechanowie wpłynęła informacja o przewróconym drzewie na budynek gospodarczy w Ciechanowie przy ul. Olchowej. Na miejscu KDR zastał przewrócone drzewo (ok. 10m ) na garaż typu blaszak. W garażu przechowywany był opał. Budynek nie był wyposażony w żadne instalacje. Częściowemu uszkodzeniu uległ dach. Nie było również możliwości otwarcia drzwi. Działania zastępu SP polegały na pocięciu pnia drzewa i konarów pilarką umożliwiając korzystanie z budynku. Na tym działania zakończono. W działaniach trwających 23min udział brał jeden zastęp straży pożarnej.

Opracowanie: mł. kpt. Damian Kołpaczyński

Zdjęcia: KP PSP Ciechanów

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Licznik odwiedzin


345791

Dziś:375
Ten miesiąc:6,700
Poprzedni miesiąc:4,103

STATYSTYKA ZDARZEŃ
Ilość interwencji na dzień:
30-03-2020
Ogółem 214
Pożary 59
Miejscowe zagrożenia 144
Alarmy fałszywe 11
Ciechanów